O chrapaniu
To istotny i rozpowszechniony problem, który dotyczy głównie pacjentów w średnim wieku, obu płci, Według danych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie w Polsce chrapie 27 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn po 40. roku życia, czyli problem dotyczy kilku mln ludzi w Polsce.
Chrapanie to objaw zespołu zaburzeń oddychania w czasie snu.
– Charakterystyczne zjawisko akustyczne, to efekt drgań wiotkich części gardła – najczęściej podniebienia i języczka. Podczas snu dochodzi do zwiotczenia mięśni gardła, w tym podniebienia miękkiego, a przepływające w trakcie oddychania powietrze, wprawia je w drgania.
Zaburzenia w oddychaniu mogą m.in. dotyczyć:
- przerośniętych małżowin nosowych
- przerośniętego podniebienia miękkiego z długim języczkiem
- powiększonych migdałków podniebiennych
– Chrapanie w skrajnych przypadkach może prowadzić do pojawienia się bezdechów śródsennych.
Za bezdech uznaje się brak oddechu podczas snu przez co najmniej przez 10 sekund . Przyczyną chrapania albo bezdechu jest zwężenie w obrębie górnych albo dolnych dróg oddechowych.
Osoby chrapiące rzadko zdają sobie jednak sprawę, że z tym problemem wiążą się poważnie skutki dla naszego zdrowia. Pozornie błahe chrapanie, może się z czasem przerodzić w zespół bezdechu śródsennego, powodujący niedotlenienie organizmu, a w konsekwencji choroby układu krążenia, zaburzenia potencji. Przerywany wielokrotnie bezdechami sen nie daje organizmowi regeneracji, wywołuje zmęczenie i rozdrażnienie w ciągu dnia, jak również przysypianie za kierownicą. Z raportów policyjnych wynika, że od 1 do 4 proc. wypadków powodowanych jest zaśnięciem kierowcy.
Co najważniejsze jednak – chrapanie i bezdech senny może nasilić objawy istniejących już chorób, m.in. cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca. W najgorszym przypadku może pośrednio doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu.
W gabinecie mogą Państwo zaopatrzyć się w: